ISI İZOLASYONU

İzolasyon'un yararları

Isı izolasyonu ; farklı sıcaklıktaki iki ortam arasındaki ısı transferini azaltmak için yapılan işlemdir. Bunu sağlayan malzemelere de ısı yalıtım malzemesi adı verilir. Bu malzemelerin en temel özelliği ısı iletim katsayısıdır. ISO ve CEN Standartlarına göre ısı iletim kat sayısı 0,065 W/mK değerinden küçük olan malzemeler ısı yalıtım malzemesi olarak tanımlanır. Isı izolasyon amacıyla yaygın olarak, Camyünü ve Taşyünü gibi mineral esaslı, XPS (ekstrüde köpük) ve EPS (ekspande köpük) gibi polistren esaslı, poliüretan esaslı sentetik köpükler, polietilen ve elastomerik kauçuk köpükler kullanılmaktayız. Isı izolasyonunu yapılarda (çatılarda-dış duvarlarda-döşemelerde), tesisat (ısıtma-havalandırma) ve endüstriyel yapılarda uygulanmaktayız.

Isı izolasyonun yararları ;

* Uygulanan izolasyon kalınlığına bağlı olarak %30-90 arasında ısı kaybını azaltır.
* Kışın yapı elemanlarının iç yüzey sıcaklıkları artar ve böylece yoğuşma riski azaltılarak küflenme vb. olaylar önlenir.
* Daha az yakıt kullanılarak hava kirliliğinde azalma görülür ve ısıtma tesisatı ilk yatırım ve işletme masraflarında düşüşler elde edilir.
* Isıtma dönemi süresince iç hacim sıcaklığı artar, yazın ise binanın aşırı ısınması engellenir, daha sağlıklı konfor koşulları elde edilir.

Isı izolasyonun faydaları nelerdir ?

Yönetmeliklere uygun yapılacak ısı izolasyonu, ısınma veya serinleme amacıyla yaptığımız harcamalardan ortalama %50 tasarruf ederek yazın serin kalmaya kışın daha iyi ısınmaya imkan sağlar. Dengeli oda sıcaklıkları yaratarak konforlu ve sağlıklı mekanlar oluşturur. Evlerde küflenme, siyah leke ve mantar oluşmasına neden olan yoğuşmayı (terlemeyi) önler. Isı yalıtımıyla ayrıca yakıt tüketimi ve dolayısıyla atık gazlar azaltılarak çevrenin korunmasına katkıda bulunur.

Isı izolasyonu binanın nerelerine yapılır ?
• Binaların çatı ve duvarlarına,
• Toprak temaslı mahallere,
• Katları ayıran döşemelere,
• Tesisat boruları ve havalandırma kanallarına,
• Garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvarlara yapılır.
Ayrıca özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak kışın pencerelerden oluşan ısı kayıpları azaltılır; yazın ise binaya giren güneş ısısı sınırlandırılarak, aşırı sıcaktan korunur.

Isı izolasyonu nasıl yapılır ?

Is izolasyonu evlerimizin çatı, döşeme ve dışa bakan tüm duvarlarına ısı geçirmeyen malzeme uygulamasıyla yapılır. Pencerelerde de özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve izolasyonlu doğramalar kullanılmalıdır. Isı yalıtımı binaların içinden veya dışından uygulanabilir. Isı izolasyonun önemli bir unsuru da tesisatların izolasyonudur.

Isı izolasyonun maliyeti nedir ?

Isı izolasyonu binanın yapım aşamasındaki maliyeti, bina maliyetinin %2 ile %5’I arasındadır. İnşaat aşamasında ısı izolasyonu yapılmış bir binada; düşük kapasiteli kazan, klima, küçük radyatör ve tesisat kullanılacağı için yapacağınız harcamalar, sağlanan enerji tasarrufu ile 2-5 yıl içinde kendini geri öder. Aksi taktirde enerji kaybı, daha büyük bir zarar sağlar.

Bu yapılan işler dahilinde Saray Çatı  tarafından 5 yıl garanti verilecektir. 5 yıl zarfında doğacak tüm aksaklıklar, afetler haricinde şirketimiz tarafından ücretsiz onarılacaktır.
.
Bize Yazin
Adiniz*
Email Adresiniz*
Telefon Numaraniz*
Baslik*
Mesajiniz*


.Sitemizi bugün 6 kullanici ziyaret etmistir.